Na današnjem sastanku Radne grupe za izmene Zakona o radu razmatrane su odredbe koje se odnose na trajanje rada na određeno vreme. Naredne nedelje biće nastavljen rad i u vezi s konkretnim rešenjima koja se odnose na druge odredbe, koje je potrebno menjati, izjavio je direktor Unije poslodavaca Srbije Dragoljub Rajić.Rajić je naveo da je stav predstavnika Ministarstva rada da bi rad na određeno vreme trebalo da traje dve godine, sindikati insistiraju da ostane odredba od godinu dana, dok je stav poslodavaca da on bude tri godine.
Na današnjem sastanku Radne grupe za izmene Zakona o radu razmatrane su odredbe koje se odnose na trajanje rada na određeno vreme.
Naredne nedelje biće nastavljen rad i u vezi s konkretnim rešenjima koja se odnose na druge odredbe, koje je potrebno menjati, izjavio je Tanjugu direktor Unije poslodavaca Srbije Dragoljub Rajić.
Rajić je naveo da je stav predstavnika Ministarstva rada da bi rad na određeno vreme trebalo da traje dve godine, sindikati insistiraju da ostane odredba od godinu dana, dok je stav poslodavaca da on bude tri godine. Rajić, međutim kaže da poslodavci imaju volju da pristanu da rad na određeno traje dve godine, ali da se dopuste određeni uslovi, kao na primer, za firme koje su tek osnovane da se on produži na tri godine, ili one koje imaju određene projekte da se postavi vreme trajanja projekta, ili za osobe kojima recimo nedostaje pet godina da ostvare pravo na penziju.
"Videćemo na narednom sastanku da li se može postići dogovor i da li će neko od članova radne grupe promeniti mišljenje", kazao je Rajić.
Resorno ministarstvo predlaže da se, osim odredaba o radu na određeno vreme, promene i odredbe koje se odnose na način isplate otpremnina, minimalne zarade, razloge i uslove za davanje otkaza, kao i definisanje kolektivnih ugovora i pregovaranja.
Potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Zoran Mihajlović rekao je juče da će razgovor o tim predlozima biti jednostavniji, jer je reč o 10 do 15 članova zakona, znatno manje nego što je ranije predloženo. Predstavnici sindikata ranije su ukazali da očekuju od predstavnika Ministarstva rada da iznesu stav o tome šta je cilj i koji su konkretni razlozi za izmene zakona kako bi se utvrdilo koje odredbe treba promeniti.
Prošli sastanak Radne grupe za izmene Zakona o radu bio je posvećen uglavnom definisanju potrebnih procedura i ovlašćenja pre nego što se pristupi samim izmenama zakona.
Radna grupa, koju bi trebalo da čine predstavnici vlade, sindikata i poslodavaca, trebalo bi da odluči da li će se ići na izmene Zakona o radu ili će biti donet novi zakon. Cilj je da se do 1. maja pripremi nacrt zakona, a da se on donese do 30. juna.